Författararkiv: Thomas Johansson

26 MARS TEAM SPORTIA SUNDSVALL

TeamSportia
ÅRETS STORA CYKELTRÄFF
26 MARS TEAM SPORTIA SUNDSVALL
Träffa vår kunniga personal och diskutera teknik, utrustning och kläder med våra leverantörer.
Passa på att handla riktigt bra cyklar och tillbehör till kanonpriser. Testa cyklar och lär dig allt om hur du klär dig och hur tekniken utvecklats i våra cykeldatorer.
För mer information om tider och program, läs mer på http://wwww.teamsportia.se/cykeltraffar
ts_mars2013
Detta gäller för medlemmar i ART under hela året:
10% På Cyklar (på ord priser)
15% Cykeltillbehör (på ord priser)
Nyhet för i år, TRI-IT finns i våra lokaler och sköter vår cykelverkstad samt hjälper våra kunder med Bike fitting..
Välkomna!

Mikael Bovin

Sundsvall | Hudiksvall

ART FEST 2012

ART FEST

Nu är det dags att umgås lite utanför allt tränande.

NÄR?

Lördagen den 20 oktober kl 18.00

VAR?

I HSB:s lokaler på Torggatan 14 i Sundsvall.

HUR?

Vi börjar med lite mingel med snacks och fördrink.

Därefter så äter vi en Rustik Buffé ala ART.

Rökta laxrulader med smak av lime och koriander.

Kyckling på spett med soja och sesam.

Pastrami med sallad på avokado och endiver.

Kryddmarinerad rostbiff på entrecote med rotsaksgratäng.

Västerbottenspaj.

En krämig brié med fikonmarmelad.

Trädgårdssallad med krutonger.

Örtsås, Persiljesalsa och dippgrönsaker.

Brytbröd. Vegetarisk lasagne.

Vi avslutar middagen med Kaffe och Chokladtårta.

PRIS.

250:-/pers inkl 2 glas vin/öl alternativt mineralvatten.

Övrig dryck medtages precis som man vill.

ANMÄLAN.

Logga in på hemsidan.

Klicka på ART FEST i vänsterkolumnen.

Anmäler er hur många ni blir, Ni själv eller inkl respektive.

Betala in på ART:s BG: 794-5488.

Senast fre 12 okt

Varmt Välkommen

ART- VR2014

Anmälningsfunktionen till VR14 är öppen.  

Tyvärr funkar anmälningsrutinen sisådär. Uppgraderingen av anmälningsmodulen gav inte den effekt vi hoppades på.

Du kommer att få en blank sida när anmälan är klar.

OBS! Tryck INTE på backknappen, då görs en dubbelregistrering.
Kontrollera din anmälan under knappen ”Attendees” istället.


Efter ett välbesökt upptaktsmöte på Sedes cafe kan vi beratta att ART VR-14 kommer att bli bra! Upplägget blir ungefär som 2012 och 2013 med lite modifieringar: 

Vi kör 5 olika fartgrupper på ART VR-14. 

Starttid 04.56, 50 platser, sub10 och sub9.30
Starttid 06.10, 60 platser, sub9, sub8.30 och sub8

Vi fortsätter med samma koncept som -12 och -13 med ART VR-dag osv. 

Christer Röst ansvarar för administrationen av namn, subgrupper,anmälan, ev reservlista osv.

 

Vi har 110 platser till vårt förfogande och så här ser förutsättningarna ut: 


Några grundregler: 

  • Anmälan på ART-forum förpliktar till betalning till VR i samband med VR-anmälan 
  • Anmälan görs till den fartgrupp man realistiskt kan vara med och bidra i 
  • Avhopp erbjuds i första hand till ARTare på reservlista 
  • Alla bär ART-tröja 
  • 2-3 kaptener i varje subgrupp utses av styrgrupp under hösten -13


Vägen till Motala-14 innehåller bl.a: 
ART Öppet Hus VR-info, klädbeställning, mm, mm 
Spinningpass/vecka med ART VR profil, (ej spikat ännu) 
VR-dag i maj med teori, samvaro, klungcykling och lunch. 

Grupperna delas in i 3 fartgrupper med starttid 06:10 och 2 grupper med start 04:56 enligt nedan:

 

Start    Måltid                Målgrupp
06:10   sub 8                  Cyklister i röd/svart fartgrupp

06:10   sub 8.30             Cyklister i röd fartgrupp

06:10   sub 9                  Cyklister i röd/blå fartgrupp


04.56   sub 9.30           Cyklister i blå/grön fartgrupp


04.56   sub10               Cyklister i blå/grön fartgrupp med ambition och kapacitet att hålla över 30 km/h i 10 tim

Resultat med mellantider 2012-06-09

Resultat Alnö Race Team – Triathlon Challenge 2012 Olympisk distans.
Tyvärr föll Hemsö IF som klubbnamn bort från några av de efteranmälda.

 

Placering StartNr Fnamn Enamn Klass Klubb Simning & T1 Cykling T2 Totaltid
1 19 Lars Mattsson Senior Herr Stöcke TS Järnet 00:22:33 01:03:57 00:00:29 02:05:21
2 1 Henrik Montelin Senior Herr Alnö Race Team 00:29:08 01:05:01 00:00:28 02:14:42
3 6 Mikael Edlund Senior Herr Alnö Race Team 00:30:49 01:04:48 00:00:38 02:15:13
4 17 Lars Klippmark Senior Herr Gävle Triathlonklubb 00:28:22 01:07:40 00:00:39 02:16:45
5 72 Tobias Finnsson Senior Herr Östersunds CK 00:30:36 01:06:01 00:00:52 02:17:37
6 2 Tomas Edström Senior Herr Alnö Race Team 00:26:53 01:07:26 00:00:35 02:18:19
7 3 Tommie Nilsson Senior Herr Alnö Race Team 00:25:08 01:06:33 00:01:14 02:20:34
8 11 Crister Löfgren Senior Herr Vertex Östersund 00:29:44 01:07:55 00:00:43 02:21:43
9 21 Hans Lundkvist Senior Herr Vertex Fjällsportklubb 00:30:40 01:05:14 00:01:22 02:23:46
10 15 Björn Tunemalm Senior Herr Stöcke TS Järnet 00:29:03 01:12:12 00:00:36 02:24:19
11 8 Boris Klimes Senior Herr Väsby SS Triathlon 00:31:54 01:11:27 00:00:59 02:26:12
12 5 Tomas Högberg Senior Herr Alnö Race Team 00:23:52 01:14:08 00:00:52 02:27:05
13 63 Mårten Prezent Senior Herr 00:01:23 02:27:59
14 65 Mats Näsholm Senior Herr 00:31:44 01:08:39 00:01:00 02:36:09
15 16 Kenneth Boman Senior Herr Lulekamraterna 00:42:39 01:12:41 00:01:11 02:37:29
16 69 Tommie Jonsson Senior Herr Alnö Race Team 00:37:56 01:10:35 00:01:27 02:38:11
17 7 Tomas Jonsson Senior Herr Alnö Race Team 00:35:59 01:20:40 00:02:00 02:41:57
18 10 Patrick Mauritzon Senior Herr Stöcke TS Järnet 00:38:24 01:10:45 00:01:10 02:50:45
Placering StartNr Fnamn Enamn Klass Klubb Simning och T1 Cykling T2 Totaltid
1 61 Kerry McGawley Senior Dam Östersunds Triathlon 00:27:36 01:11:41 00:00:27 02:27:03
2 64 Monica Bystedt Senior Dam Hemsö IF 00:37:19 01:14:28 00:03:32 02:45:14
3 13 Susanne Gradin Senior Dam Alnö Race Team 00:39:21 01:17:02 00:01:03 02:50:49
Placering StartNr Fnamn Enamn Klass Klubb Simning och T1 Cykling T2 Totaltid
1 51 David Holmberg Motion Herr Alnö Race Team 00:30:44 01:08:40 00:01:15 02:18:49
2 56 Anders Larsen Motion Herr Vertex Fjällsportklubb 00:27:43 01:14:27 00:00:46 02:27:29
3 48 Fredrik Olsson Motion Herr 00:29:10 01:17:22 00:01:06 02:30:24
4 36 Erik Hallman Motion Herr Viksta IK 00:32:11 01:15:01 00:01:22 02:37:07
5 55 Nils Svensson Motion Herr Alnö Race Team 00:34:53 01:13:11 00:00:54 02:39:27
6 76 Johan Backlund Motion Herr Alnö Race Team 00:24:24 01:17:15 00:01:08 02:40:31
7 43 Martin Stoll Motion Herr Alnö Race Team 00:37:55 01:16:54 00:01:28 02:41:57
8 68 Göran Bäckman Motion Herr Kemira 00:39:11 01:19:28 00:00:30 02:43:56
9 71 Peter Svensk Motion Herr 00:38:14 01:20:45 00:00:58 02:45:24
10 47 Daniel Olsson Motion Herr 00:36:20 01:20:27 00:01:52 02:46:29
11 39 Tommi Blick Motion Herr Alnö Race Team 00:37:09 01:11:52 00:01:42 02:49:46
12 31 Andreas Bergström Motion Herr Alnö Race Team 00:39:50 01:16:55 00:01:54 02:51:54
13 46 Jocke Lundström Motion Herr Timrå IK 00:39:50 01:20:59 00:01:31 02:52:52
14 40 Peter Lindström Motion Herr 00:27:40 01:28:51 00:01:54 02:58:51
15 53 Fredrik Marken Motion Herr 00:45:02 01:20:33 00:02:04 02:59:10
16 59 Simon Bergvik Motion Herr Alnö Race Team 00:40:39 01:27:12 00:01:48 03:06:01
17 45 Henrik von Reis Motion Herr 00:46:47 01:30:54 00:01:24 03:11:27
18 58 Mikael Zetterberg Motion Herr Alnö Race Team 00:44:34 01:32:02 00:00:40 03:24:53
19 62 Robbin Sjödin Motion Herr 00:49:41 01:41:36 00:01:27 03:39:16
Placering StartNr Fnamn Enamn Klass Klubb Simning och T1 Cykling T2 Totaltid
1 41 Minna Bäckman Motion Dam Alnö Race Team 00:31:44 01:19:53 00:01:15 02:41:18
2 52 Caroline Burman Motion Dam Alnö Race Team 00:32:41 01:19:44 00:01:46 02:43:11
3 66 Cecilia Geijer Motion Dam Alnö Race Team 01:24:41 00:21:32 00:01:10 02:44:09
4 32 Marie Svedberg Motion Dam Alnö Race Team 00:31:09 01:20:48 00:01:06 02:48:41
5 42 Pernilla Löfgren Motion Dam Alnö Race Team 00:37:32 01:24:17 00:01:10 02:50:49
6 35 Åsa Haglund Motion Dam Alnö Race Team 00:36:39 01:27:20 00:01:00 03:02:32
7 38 Laila Bergström Motion Dam Alnö Race Team 00:40:46 01:21:27 00:05:11 03:12:17
Placering StartNr Fnamn Enamn Klass Klubb Cykling T2 Totaltid
1 74 Leif Nyberg Duathlon Herr Alnö Race Team 01:10:02 00:00:46 01:59:46
2 67 Mattias Hägglund Duathlon Herr Unit 4 Agresso 01:14:07 00:00:44 02:02:37
3 77 Tommie Sjödin Duathlon Herr 01:16:22 00:02:57 02:03:27
4 73 Jonas Grönlund Duathlon Herr 01:23:28 00:00:28 02:10:39
5 75 Jörgen Holmqvist Duathlon Herr Alnö Race Team 01:19:14 00:02:23 02:16:09
6 70 Maria Hansén Duathlon Dam Alnö Race Team 01:24:29 00:01:40 02:27:18
StartNr Fnamn Enamn Klass Klubb Simning och T1 Cykling T2 Totaltid
Bröt simn 49 Manuel Rodriguez Motion Herr 01:23:14 00:02:36 02:44:27
Bröt simn 60 Christoffer Ståhl Motion Herr Alnö Race Team 01:09:42 00:00:50 02:27:56
Bröt simn 57 Cathrine Halling Renström Motion Dam Alnö Race Team 01:24:48 00:01:08 02:38:59
DNF 4 Lova Carlsson Senior Dam Alnö Race Team 00:29:31 01:13:28